Marek Žihla

Tenorista | Mladý salón 2024

Tenorista Marek Žihla studuje od roku 2018 klasický zpěv na Pražské konzervatoři. Od sezony 2021/2022 pravidelně hostuje na jevišti plzeňské opery J. K. Tyla, kde se představil jako Evandro v Gluckově opeře Alceste, dále jako jako Guvernér, Ragotski a Vanderdendur v Bernsteinově opeře Candide. Nově se na této
scéně představil jako císař Titus v Mozartově opeře La clemenza di Tito.

V sezoně 2021/2022 debutoval na jevišti Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Představil se zde v tenorovém partu Händelova oratoria Mesiáš, které bylo inscenováno pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Za tuto roli byl nominován na Jihočeskou Thalii. Dále zde účinkuje jako První ozbrojenec a Kněz v Mozartově Kouzelné flétně, První Filištín a Posel v Saint-Saënsově Samsonovi a Dalile a v tenorovém partu scénické verze Rybovy České mše vánoční. V Moravském divadle Olomouc nastudoval roli Tita v Mozartově opeře La clemenza di Tito a Belmonta v Mozartově Únosu ze serailu.

V sezoně 2023/2024 debutoval v Národním divadle, kde se představil jako Péťa v Hindemithově opeře Tuttifäntchen. Pravidelně vystupuje na festivalu Zlatá pecka, který pořádá operní pěvkyně Dagmar Pecková. V roce 2019 se zúčastnil Písňové soutěže Bohuslava Martinů, kde se stal absolutním vítězem. Kromě toho získal cenu Zory Jehličkové a cenu nadace Život Umělce. V témže roce se zúčastnil Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde zvítězil v kategorii Operní naděje. Na téže soutěži pak v roce 2023 získal 2. cenu v kategorii Píseň.